2016. december 20., kedd

Őszre hangolódva: Sütőtökös mini tortácska

Sütőtökös mini tortácska



Hozzávalók a tésztához:

25 dkg sütőtök püré
2 db tojás
80 ml étolaj
15 dkg finomliszt
15 dkg cukor
1 kiskanál fahéj
1 csomag sütőpor
1 csipet só

Hozzávalók a krémhez:
1 csomag Dr. Oetker fehércsokis pudingpor
4 dl tej
kb. 6 kanál porcukor (ízlés szerint)
15 dkg vaj

Fehércsoki az áthúzáshoz

Elkészítése:
A tésztához a tököt megsütjük és a héja nélkül összepürésítjük. A tojást a cukorral kikeverjük, hozzáadjuk az olajat és a tökpürét. A lisztet a sütőporral, a sóval és a fahéjjal elkeverjük. A száraz és a nedves összetevőket elegyítjük.
A krémhez kevés cukorral pudingot főzünk. A vajat fehéredésig habosítjuk, majd hozzáadjuk a maradék cukrot és a kihűlt pudingot.

A tésztából karikákat szúrunk ki. Csillagcsöves habzsákba töltjük a krémet a korongokat fehércsokis krémmel összetapasztjuk. A korongok tetejét olvasztott fehércsokival tetszés szerint áthúzzuk (simán porcukrozni is lehet).

Kiszúrás előtt érdemes várni egy kicsit, különben nagyon morzsálódik a tészta. A maradékból készíthetünk dekoratív pohár vagy kanál desszertet, például a lenti kép szerint. 

Almás fahéjas cupcake

Almás fahéjas cupcake



 



Hozzávalók a muffinhoz (kb. 24 darabhoz):
10 dkg cukor
25 dkg liszt
1 dl tej
2 db tojás
1 csomag vaníliás cukor
1 csomag sütőpor
3 db alma
1 kiskanál őrölt fahéj
1 dl étolaj

Hozzávalók a krémhez:
1 csomag vaníliás pudingpor
4 dl tej
kb. 6 evőkanál cukor (én nem méregetem, ízlés szerint cukrozom)
2 kiskanál fahéj (vagy ízlés szerint)
15 dkg vaj
piros ételfesték

Elkészítése:
A cukrot a tojással habosra keverjük. Hozzáöntjük az olajat és a tejet, majd a hámozott, reszelt almát. A lisztet a sütőporral elkeverjük,  hozzáadjuk a fahéjat és a nedves összetevőkkel elvegyítjük.
180 fokos sütőben kb. 35 percig sütjük.
 A krémhez pudingot főzök kevés cukorral. A vajat fehéredésig habosítom, majd hozzáadom a kihűlt pudingot, cukrot, ételfestéket és robotgéppel krémesre kikeverem.

A krémet a muffinokra nyomom sima csöves habzsákból, majd levelekkel díszítem (egyik képen kiszúrt zöld marcipánlevéllel, a másikon mentával) és egy szárat dugok bele (ropi, vagy cukrozott vanília rúd).

Ebből egy 2016-os decemberi rendezvényre 200 darabot sütöttem. Szerették a vendégek. ;-)




2016. május 8., vasárnap

A túrósak legjobbika

Rákóczi túrós
 - Rákóczi János, a Sportszálló séfje receptje alapján



Hozzávalók a linzertésztához (3-2-1):
30 dkg liszt
20 dkg vaj
10 dkg porcukor
1 db tojás sárgája
1 dkg vaníliás cukor
1 citrom héja reszelve

Hozzávalók a túrótöltelékhez:
1 kg túró
5 dkg búzadara (ha száraz a túró elhagyható)
3 dkg vaníliás cukor
5 dkg cukor
1 citrom reszelt héja
1 db tojás sárgája

Hozzávalók a Wind habhoz:
6 db tojás fehérje
36 dkg cukor

Kb. másfél dl baracklekvár


Először az omlós tésztát készítjük el. A hűtőből kivett vajat a liszttel elmorzsoljuk, majd a porcukrot hozzászitáljuk és alaposan elkeverjük. A tojás sárgáját hozzá ütjük, a vaníliás cukorral és a citromhéjjal együtt gyorsan összegyúrjuk. Fontos, hogy a cukorra közvetlenül tojássárgája soha nem kerülhet, különben sárga pontok lesznek a sütiben. Legalább fél órát hűtőben állni hagyjuk.

A túrótöltelékhez a túrót szitán áttörjük, majd az összes többi hozzávalót hozzákeverjük. Állni hagyjuk.

A tésztát a hűtőből kivéve gyorsan összegyúrjuk, majd fél centiméterre, négyzet alakúra kinyújtjuk. Picit megszurkáljuk, majd 180 fokra előmelegített sütőben teljesen megsütjük (kb. 15 perc). A sütőt 100 fokra visszavesszük.
A tésztát még melegen ecsettel forró baracklekvárral lekenjük. Ezzel megakadályozzuk, hogy a tészta több nedvességet vegyen fel. Megvárjuk, míg bőrös lesz a lekvár, majd rákenjük a túrótölteléket.
Ha a sütő 100 fokos, a túrót a tésztára kb. 5-6 perc alatt rászárítjuk.

A habhoz a tojásfehérjét a cukorral egy kézi habverővel egy habüstben elkeverjük. Vízgőz fölé állítjuk és folyamatos keverés mellett 50 fokosra felmelegítjük (kézpróbával ellenőrizhetjük, akkor jó, ha "csípős" lesz). Ennél melegebb semmiképp se lehet, mert kicsapódik a fehérje. A meleg habot géppel addig verjük, míg kihűl (a Kitchen Aid itt is jó szolgálatot tesz, mert bírja a motorja a 10-15 percig tartó folyamatos habverést). Mikor kihűlt, vagy max. langyos, strapabíró csillagcsöves habzsákba töltjük és a túró tetejére egymás mellé haránt csíkokat nyomunk. Teaszűrővel vékonyan leporcokrozzuk és 100 fokon 15-20 percig szárítjuk.
A habcsíkok közötti részt habverővel felvert baracklekvárral díszítjük (vékony csöves habzsákkal vagy spínelő zsákkal).




2016. április 24., vasárnap

Pillangó hatás...

Túrós lekváros cupcake vaníliakrémmel


Hozzávalók a muffinhoz:
10 dkg vaj
2 db tojás
10 dkg cukor
1 csomag vaníliás cukor
1 citrom reszelt héja
10 dkg finomliszt
1 kk sütőpor
1 csipet só
30 dgk tehéntúró
5-10 dkg mazsola
14 kk. sárgabarack lekvár


Hozzávalók a krémhez:
3 dl tej
1 csomag tejszín vagy vanília ízű pundigpor
10 dkg vaj
porcukor és vanília ízlés szerint (kb. 5 ek. cukor)

Elkészítése:
A vajat megolvasztjuk. A kétféle cukrot a tojással habosra keverjük, hozzáöntjük a vajat, habverővel jól elkeverjük.
A lisztet a sütőporral, sóval elkeverjük és hozzáöntjük a tojásos masszához, jól elkeverjük. A túrót áttörjük és az előző masszához adagoljuk. Ha túl sűrűnek éreznénk, pár evőkanál tejjel hígíthatjuk (én nem tettem).
Muffinformákba töltjük félig a masszát és 1-1 kiskanál sárgabarack lekvárt rákanalazunk. A maradék tésztával befedve 180 fokon kb. 35 percig aranybarnára sütjük.

A krémhez a pudingport 2 ek. porcukorral kikeverjük és 3 dl tejjel sűrű krémmé főzzük. Mikor kihűlt a korábban a maradék porcukorral és vaníliával robotgéppel felhabosított vajhoz adagoljuk. Közben folyamatosan keverjük. A keverést addig folytatjuk magas fokozaton, míg a krémünk egynemű, habos nem lesz.

Ha a krém túl lágy lenne, 10-15 percre hűtőbe tehetjük. Ekkor felhasználás előtt ismét átkeverjük (itt már robotgép használata nem szükséges). A krémet tetszés szerint színezzük zselés állagú ételfestékkel. A cupcake-et nyomózsák segítségével feldíszítjük. A pillangó orrának színezett marcipánt használtam (a Lidl-ben kapható marcipánmasszához adtam kevés zselés ételfestéket). A lepke szárnya perec, a teste a krémből formázott apró gombócok, a "bajsza" pedig csokidara.

Frissen nagyon omlós, nem túl édes, olyan túrógombóc szerű a muffin. Hűtőbe téve valamelyest megkeményedik, de nekem még így is ízlett. :-)

2016. március 14., hétfő

Tejbegríz újratöltve

Grízfelfújt vanília sodóval és málna öntettel



Hozzávalók a darafelfújthoz:
1 liter tej
8 púpozott evőkanál búzadara
10 dkg cukor
4 db tojás
1 citrom reszelt héja
4 dkg vaj
diónyi vaj
1 evőkanál zsemlemorzsa


Hozzávalók a vanília sodóhoz:
6 tojás sárgája
3 ek liszt
1 liter tej
12 dkg cukor
4 dkg vaj
1 rúd vanília kikapart belseje


Hozzávalók a málna öntethez:
15 dkg fagyasztott málna
3 evőkanál vaníliás cukor
reszelt citromhéj és citromlé ízlés szerint
1 kávéskanál étkezési keményítő

Elkészítése

Először a vanília sodót készítem el, akár előző napon. A tojássárgát a liszttel összekeverem. A többi hozzávalót egy serpenyőben elkezdem melegíteni, majd mikor már meleg, hőkiegyenlítéssel apránként hozzámerem a lisztes tojásos keverékhez. Ezután visszaöntöm a serpenyőbe és lassú tűzön, folyamatosan kevergetve a kívánt sűrűségűre főzöm. A keverést egy pillanatig sem szabad abbahagyni és nagyon vigyázni kell, nehogy bárhol odakapjon a tojásos keverék, mert rántotta lesz belőle. Én 2-3-as villany fokozaton kb. 15 percig főztem. Ha a sodót előző nap készítjük be, azzal kalkuláljunk, hogy a hűtőben a vaj még picit sűríteni fogja a mártást, tehát nem baj, ha a tűzről levéve még túl folyósnak érezzük, másnap hűlés után szép selymes sodót kapunk. A sodó bőrösédését úgy kerülhetjük el, hogy még melegen egy réteg folpack fóliát helyezünk a tetejére.

A málnaöntetet szintén előre elkészíthetjük, de forrón is tálalhatjuk. Ehhez a fagyasztott málnát kis lábasba öntöm, a cukorral (házi vaníliás cukrot használtam, amit akár a vaníliasodó készítése után megmaradt kikapart vaníliarudak héjának felhasználásával is készíthetünk) felforralom, majd a keményítővel picit besűrítem. Ezután egyet forralok rajta, belereszelem a citrom héját és ízlés szerint citromlevet öntök rá (ha nem túl savanyú a málnánk). Ezt az öntetet amúgy bármilyen gyümölcsből el lehet készíteni és persze idénygyümölcsöt is használhatunk, nem fontos a fagyasztott verzió. Ízesíthetjük még fahéjjal, szegfűszeggel, tonkababbal ki-ki ízlése szerint.

A darafelfújthoz a búzadarát a cukor felével a tejben sűrűre főzzük. Ezután levesszük a tűzről és a vajat hozzá keverjük. Ha kissé kihűlt, belekeverjük a reszelt citromhéjat és a tojások sárgáját. A tojásfehérjét a maradék cukorral keményre verjük és óvatosan a grízes keverékhez forgatjuk. Kivajazott, zsemlemorzsával meghintett jénai tálba, vagy bármilyen más sütőformába öntjük és 180 fokra előmelegített sütőben kb. 45 percig sütjük. Ha a teteje nagyon pirulna, de belül még folyós (tűpróbával ellenőrizzük) fóliával letakarhatjuk.

A fenti mennyiség jó nagy adag, egy 6 tagú család jól lakik vele, vagy egy háromtagú, aki szereti az édességet és lelkesen rájár a maradékra... A sodót fele mennyiségből is készíthetjük, de én kifejezetten szeretem, ha az ilyen jellegű desszertek (a rizskoch is ide sorolható) úsznak a vanília öntetben...

2016. február 21., vasárnap

Gesztenyés pathé csokoládé ganache-al, avagy élet a gesztenyepürén túl

Paté és ganache - avagy gesztenyés aprósüti étcsoki krémmel töltve



Hozzávalók a pathéhoz:
80 dkg gesztenyemassza (a hagyományos cukrozott verzió)
25 dkg vaj
10 dkg porcukor
2 tojás
2 tojássárgája
1 citrom reszelt héja
1 rúd vanília kikapart belseje
3 evőkanál rum
8 dkg gesztenye liszt (búzafinomliszt is megteszi...)

Hozzávalók a csokikrémhez:
10 dkg tejszín
10 dkg étcsokoládé pasztilla

A gesztenyemasszát, szobahőmérsékletű vajat, porcukrot, tojást, tojássárgáját, citromhéjat, vaníliát, rumot robotgéppel sima masszává keverjük, majd beleforgatjuk a lisztet. Nyomózsákba töltjük és tetszés szerinti formára nyomjuk. Én két féle csillagcsöves tip-et használtam, az egyikkel készült a rózsa forma, a másikkal a kis fodros csúcsok. Minél melegebb a massza, annál könnyebb kinyomni, ezért érdemes szobahőmérsékletű alapanyagokkal dolgozni. A formázott sütiket 175 fokos sütőben kb. 15-20 percig sütjük. Akkor jó, ha a széle kissé barnulni kezd.

A krémhez a tejszínt felforraljuk és a csokoládépasztillákra öntjük. Várunk 10 percet, addig nem keverjük meg a csokit. A 10 perc letelte után alaposan elkeverjük a csokit a tejszínnel, amíg csomómentesre olvad. További 10 percet pihentetjük, majd robotgép segítségével habosra verjük. A kész krémet habzsákba töltjük és kis kör alakú tip segítségével a sütikre adagulunk kevés krémet. Egy-egy sütifalatkát összeragasztunk. Fogyasztásig a sütit hűtőben tálaljuk.

Az alaptészta receptjét a Nők Lapja Konyha Desszert című különszámában találtam. Ott nem ragasztották össze a sütiket csokikrémmel, csak olvasztott csokival meglocsolták a tetejét. Ez esetben fele mennyiségből is készíthetünk tésztát, hisz látszatra nagyobb mennyiséget kapunk, ha "ragasztunk" akkor viszont ez legyen a minimum mennyiség, hisz két sütiből rögtön egy lesz...

Nagyon fincsi, télies desszert, ráadásul szép és tartós (ha nem ganache krémmel készítjük). Ajándékba is kiváló desszert, kis dobozkákba csomagolva cuki meglepetés lehet.


2016. február 2., kedd

Szerelmem a Cheesecake...

Sajttorta


Hozzávalók egy 22 cm-es tortaformához:

20 dkg keksz 
10 dkg olvasztott vaj
50 dkg krémsajt
10 dkg cukor
1,5 dkg finomliszt
1 citrom reszelt héja
20 dkg tejföl
2 db nagyobb, vagy 3 db kisebb tojás
4 evőkanál dzsem (pl. áfonya) vagy 4 marék fehér csokipasztilla + 1 dl tejszín (elhagyható)

Elkészítés:
A sütőt 180 fokra melegítsük elő. A kekszet daráljuk le és dolgozzuk össze az olvasztott vajjal. Minél finomabb kekszet választunk, annál jobb lesz a torta is. A fenti képen láthatót sima háztartási keksszel készítettem, de legközelebb Győri Zabfalatokat, vagy valami kakaós kekszet fogok használni. A képen látható tészta elég vastag, de ezt még az eredetileg megadott 25 dkg keksszel készítettem. 20 dkg keksz viszont ennyi krémhez bőven elegendő!
A vajas kekszet nyomkodjuk a tortaforma aljába és 10 percig süssük. 
A krémhez az összes hozzávalót keverjük alaposan össze. Ízlés szerint ízesíthetjük még citrom levével, vagy fahéjjal, tonkababbal, verbenával, de ezek más irányba terelik a sajttortánk ízét. 
Ha letelt a kekszalap sütési ideje, öntsük rá a krémet és csurgassuk rá a dzsemet, és kanállal keverjük el a torta felszínén mintákat rajzolva (ez a lépés elhagyható). A tortát toljuk a sütőbe és kb 45 percig süssük. Akkor jó, ha a közepe kissé remeg, így lesz finom krémes a belseje. 
Mivel a sütit fogfehérítés utáni "fehér diéta" keretein belül készítettem, ezért választottam a HT kekszalapot, illetve a lekvárt elhagytam. Viszont hogy "felturbózzam" picit a tortát, öntöttem a tetejére egy fehércsoki mázat (fehércsoki + tejszín összeolvasztva, simára kikeverve), amitől valami brutál finom lett. Ezentúl mindig így csinálom majd! Ja, és igazán finom minimum fél nap hűtőben állás után lett. 

Ezt a sütit a Nosalty oldalán szereplő recept alapján készítettem, picit módosítva az arányokat. Nemrég beszélgettem egy cukrásszal, aki a bloggerek aknamunkájára panaszkodott, hogy felteszik a blogjukra a recepteket a forrás megjelölése nélkül, illetve szellemi tulajdonnal élnek vissza - plagizálnak - és learatják más cukrászok babérjait. Nos, mivel tudomásom szerint a blogomnak én vagyok az egyetlen aktív olvasója és az angol tanárom - Kata (köszi Kata, imádlak!!! :-)) - így nem gondolom, hogy különösebb bűntudatot kellene érezzek mások receptjeinek a felhasználásáért, de a rend kedvéért inkább feltűntetem a közeljövőben a recept forrását. Ha pedig valaha az olvasótáborom felduzzadna több mint 50 főre (Úristen, nem is tudom hogy kezelném a népszerűséget!?), ígérem saját receptekkel is megpróbálok előrukkolni. :-)